Basis gelegd om inwoners van BES-eilanden meer gelijke kansen te geven

Beeld: Cardmapr via Unsplash

11 november 2025, 13:00

Vandaag krijgen alle inwoners van Bonaire, Sint-Eustatius, en Saba (de BES eilanden) een BSN-nummer. Het is de bedoeling dat inwoners van deze eilanden op termijn gebruik kunnen maken van Nederlandse online overheidsdiensten. Dit maakt de kloof tussen inwoners van Caribisch Nederland en Nederland kleiner.

Door:

Leestijd:

2 Min

De Nationale Ombudsman publiceerde in 2020 een rapport over problemen die Caribische studenten ervaren wanneer zij een studie starten in Nederland. Een van de adviezen uit dit rapport was het invoeren van een BSN-nummer zodat studenten makkelijker gebruik kunnen maken van online overheidsdiensten. Merel Kaptein, woordvoerder van de Nationale Ombudsman, vertelt dat studenten zonder BSN-nummer geen bankrekening kunnen openen en geen Nederlandse zorgverzekering afsluiten, ondanks hun Nederlandse paspoort. Hierdoor kwamen zij niet in aanmerking voor zorgtoeslag. Veel studenten vroegen deze toeslag toch aan en kregen later terugvorderingen, wat tot financiële problemen leidde. Uiteindelijk leidde dit ook ertoe dat veel studenten voortijdig hun studie afbraken. 

Ingewikkelde verhuizing

Rinus Huijsen (22) verhuisde in 2020 vanuit Curaçao naar Nederland om Geneeskunde te studeren aan de Vrije Universiteit. Door de coronapandemie kon hij de selectieprocedure volledig online doen. “Het was een barrière geweest als ik speciaal had moeten vliegen naar Nederland terwijl ik nog niet wist of ik geselecteerd zou worden.” Huijsen is opgegroeid op Curaçao, met een Nederlandse vader. “Op de middelbare school kregen we wel voorlichting over studeren in Nederland, maar niet intensief,” vertelt hij.

Vanuit Curaçao naar Nederland verhuizen was best ingewikkeld. “Ik kon destijds een Studielink-account aanmaken, maar zonder BSN-nummer was het pas mogelijk om in Nederland veel dingen te regelen.” In de zomer voordat hij zijn bachelor zou starten, vertrok Rinus daarom al naar Nederland met zijn ouders voor vakantie. Zo had hij de tijd om zich in te schrijven bij de gemeente, een BSN-nummer aan te vragen, en een bankrekening te openen. “Toen ik eenmaal een BSN-nummer had ging alles met DUO veel makkelijker. Ik had geluk dat mijn vader wist hoe het hier werkt in Nederland. Als je dat allemaal voor het eerst zelf moet uitzoeken, dan is het heel erg lastig.” Huijsen is inmiddels begonnen aan zijn tweede studie in Nederland.

Belangrijke ontwikkelingen

In Curaçao krijgen niet alle inwoners een BSN-nummer toegewezen, omdat het een zelfstandig land is binnen het Koninkrijk. Wel zijn er volgens Kaptein belangrijke ontwikkelingen geweest naar aanleiding van het rapport om ongelijkheid tussen Nederlandse studenten en studenten uit het Caribische deel van het Koninkrijk te verminderen. DUO is sinds april 2024 een aangewezen bestuursorgaan en heeft daarmee de bevoegdheid om BSN-nummers toe te kennen aan studenten uit het Caribische deel van het Koninkrijk wanneer zij studiefinanciering aanvragen. Volgens Tea Jonkman, woordvoerder van DUO, kunnen zij door het BSN-nummer tegenwoordig al vóór vertrek online een afspraak voor inschrijving bij de gemeente en een bankrekening openen.

Afgelopen mei is een online tool gelanceerd door de Rijksoverheid waarmee Caribische studenten via een online tool snel kunnen zien welke zaken zij moeten regelen voor hun studie in Nederland.

Sinds de publicatie van het rapport van 2020 zijn een aantal belangrijke stappen gezet voor Caribische studenten die in Nederland gaan studeren. Op de BES-eilanden is vandaag de juridische basis gelegd om niet alleen studenten toegang te geven tot digitale overheidsdiensten, maar op termijn alle inwoners. Daarmee wordt de administratieve barrière voor Caribische Nederlanders aanzienlijk verkleind.

Eindredactie door Eke Dros

 

Steun Red Pers

Je las dit artikel gratis, maar dat betekent niet dat het Red Pers niets heeft gekost. Wij bieden jonge, aspirerende journalisten een podium én begeleiding. Dat kunnen we nog beter met jouw steun. Die steun komt met twee voor de prijs van één, want onze sponsor matcht jouw donatie. Geef jij ons vijf euro? Dan ontvangen wij een tientje.

Over de auteur:

Jet Laven (2002, zij/haar) is masterstudent Conflict Resolution and Governance aan de Universiteit van Amsterdam, en heeft een fascinatie voor persoonlijke verhalen die grotere maatschappelijke thema’s raken. Als redacteur Rechtvaardigheid & Ongelijkheid probeert ze dicht bij mensen te staan, hun verhalen vast te leggen en ongehoorde stemmen aan het woord te laten.

Lees ook:

Zoeken

Nieuwsbrief

Elke drie weken houden we je op de hoogte van wat we schreven en wat we lazen in de Red Pers-nieuwsbrief.

Doneren

Wij bieden jonge, aspirerende journalisten een podium én begeleiding. Dat kunnen we nog beter met jouw steun. Die steun komt met twee voor de prijs van één, want onze sponsor matcht jouw donatie. Geef jij ons vijf euro? Dan ontvangen wij een tientje.